Radionica izrade taktilne slikovnice za slijepe i slabovidne osobe – prototipna radionica održava se u četvrtak, 4. srpnja 2024. od 18-21h u Radioni. Radionicu će voditi Deborah Hustić i Paula Bučar.

Taktilna slikovnica je knjiga koja se čita prstima. Slike u taktilnoj slikovnici sastoje se od uzdignutih oblika u različitim materijalima. Izraz taktilan koristi se za opisivanje načina na koji se informacije prenose dodirom. Taktilna slikovnica obično je nova verzija već postojeće slikovnice ili priče. Na našoj radionici zajedno ćemo raditi na priči ili pričama i načinima kako ono što smo osmislili pretvoriti u taktilnu knjigu, ili više njih, namijenjenih slijepim i slabovnim osobama.
Taktilne slikovnice/knjige prvenstveno su namijenjene osobama oštećena vida, no činjenica je da taktilne slikovnice/knjige mogu koristiti i razveseliti i osobe s drugim poteškoćama. Slikovnice i knjige od velike su važnosti za razvoj svake osobe – odrasle osobe ili djeteta.
Još ne znamo točno kako djeca s drugim poteškoćama mogu
imati koristi od taktilnih slikovnica ali prema roditeljima djece/osobama s teškoćama u razvoju, taktilne slikovnice pomažu im da bolje razumiju o čemu se radi u knjizi.
Prijaviti se možete do srijede, 5. srpnja 2024. točno u ponoć ovdje: https://forms.gle/NAFU5aDKz4zHytvWA
Radionica je besplatna i namijenjena je svim građanima.
O voditeljicama:
Paula Bučar diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu (nastavnički odsjek, kiparstvo). Radi u POU Zaprešić, vodi Galeriju Razvid, likovne radionice i scenografiju ZKDM-a (Zaprešićko kazalište za djecu i mlade). Radioni se pridružuje prije nekoliko godina te od tada aktivno sudjeluje u sklopu programa laba i kao voditeljica radionica 3D olovkama za djecu. Djeluje u okviru Radionina izlagačkog i edukativnog programa.
Deborah Hustić – medijska umjetnica, kreativna direktorica i kustosica Udruge za razvoj ‘uradi sam’ kulture – Radiona. Bavi se nosivom tehnologijom (Textil{e}tronics.org) i zvukom (open source hardver, zvučne kutije i sintesajzeri) te razvojem edukacije putem radionica podržavajući STEAM koncept i asistivno-inkluzivne tehnologije. Sudionica brojnih domaćih i međunarodnih festivala, izložbi i konferencija u domeni DIY/DIWO/DITO elektronike, hibridnih umjetnosti i hacker/maker kulture. Voditeljica niza radionica kreativne elektronike, eTekstila, design thinkinga i sistemskih inovacija za djecu, mlade i odrasle.
Radionica je dio projekta InkluLAB3: „Taktilna senzorika, vizualna komunikacija i interdisciplinarne STEAM prakse” (2023.-24.) s partnerima Tiflološki muzej u Zagrebu, Udruga za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba & Klub Vjeverica, Centar za kulturu Trešnjevka – CeKaTe i ASK – Udruga za autizam i ostale neurodivergentnosti, samozastupanje i kulturu različitosti uz koordinaciju udruge Radiona.org.
Podržali: Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske