RADIONICA JE POPUNJENA! HVALA NA RAZUMIJEVANJU! Radionica „VIDJETI JEZIK – Neurodivergentnost, AAK i pristupačnost kroz univerzalni dizajn” pod vodstvom Eve Pavić i Kosjenke Petek iz ASK-a – Udruge za autizam i ostale neurodivergentnosti, samozastupanje i kulturu različitosti održava se u srijedu, 26. lipnja 2024. od 18:00 do 21:00h u Radioni.
Prilagodba i simbolizacija prostora i sadržaja važne su kako bi društveno-kulturni sadržaji bili pristupačni svima. Kroz radionicu polaznici će upoznati načela univerzalnog dizajna i simbolizacije prostora. Kroz zajednički praktični projekt polaznici će učiniti prostor održavanja radionice pristupačnim. Istražit će različite načine izrade simbolizacije, primjere dobre i loše prakse te kako s korisnicima AAK (alternativne i augmentativne komunikacije) razgovarati na njihovom, često vizualnom, jeziku.
RADIONICA JE POPUNJENA! HVALA NA RAZUMIJEVANJU. Prijaviti se možete preko poveznice: https://forms.gle/5LsihtGWV9viWRt4A do 24. lipnja 2024. točno u podne. Radionica je besplatna.
Eva Pavić je majka negovoreće autistične djevojčice Franke (10 g.) koja od svoje 4. godine komunicira uz pomoć potpomognute komunikacije (komunikacijskim pločama i PODD komunikacijskom knjigom u papirnatom obliku, znakovanjem i komunikatorom kao visokotehnološkim oblikom AAK). Eva je položila edukaciju za PODD provoditelja 1. stupnja te se time bavi i sa stručne strane. Roditeljima negovoreće djece pomaže sa savjetima kako započeti s potpomognutom komunikacijom te drži predavanja i radionice o praktičnoj primjeni AAK u svakodnevnom životu. Eva radi kao predavačica engleskog i njemačkog jezika i upotrebljava AAK i komunikacijske ploče kao univerzalni dizajn u podučavanju.
Kosjenka Petek je diplomirana učiteljica i odrasla autistična osoba s 20-godišnjim iskustvom u integraciji novih tehnologija i alata u odgojno-obrazovnim i kulturnim okruženjima. Kao certificirana Appleova savjetnica za stručno usavršavanje posvećena je kontinuiranom profesionalnom razvoju učitelja i učiteljskih kompetencija. Aktivno se bavi razvojem i promicanjem raznolikih obrazovnih pristupa s naglaskom na inkluzivnost i ljudska prava osoba s invaliditetom.
S Evom Pavić osmislila je i provodi radionice “Vidjeti jezik” o pravima negovorećih i neurodivergentnih osoba na obrazovanje, univerzalnom dizajnu i implementaciji AAK, potpomognute komunikacije. Kao odrasla osoba u spektru autizma i samozastupnica zalaže se za ravnopravnu društvenu participaciju manjinskih skupina, s naglaskom na participaciju djece i osoba s invaliditetom. Posvećena je razvoju i implementaciji inicijativa koje potiču inkluzivnost i ravnopravnost te oblikovanju inkluzivnih prostora i okruženja gdje se sve osobe, bez obzira na svoje specifičnosti, osjećaju ravnopravno, prihvaćeno i uključeno.
Radionica je dio projekta InkluLAB3: „Taktilna senzorika, vizualna komunikacija i interdisciplinarne STEAM prakse” (2023.-24.) s partnerima Tiflološki muzej u Zagrebu, Udruga za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba & Klub Vjeverica, Centar za kulturu Trešnjevka – CeKaTe i ASK – Udruga za autizam i ostale neurodivergentnosti, samozastupanje i kulturu različitosti uz koordinaciju udruge Radiona.org.
Podržali: Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske