Prezentacija asistivne instalacije i prototipa prilagodbe slikarskog djela „Djed i unuk” za slijepe i slabovidne održat će se u srijedu, 18. rujna 2024. s početkom u 11:00 sati u Tiflološkom muzeju u Zagrebu u sklopu projekta „InkluLAB3: Taktilna senzorika, vizualna komunikacija i interdisciplinarne STEAM prakse”.
Glavni cilj #inkluPrototipa bio je istražiti inovativna rješenja i mogućnosti za poboljšanje kvalitete, dostupnosti i doživljaja sadržaja prilagođenih korisnicima s oštećenjem vida. Instalacija ostaje na dalju upotrebu Tiflološkom muzej i širokoj javnosti.
Slika „Djed i unuk” iz kolekcije Tiflološkog muzeja pripisuje se Vjekoslavu Karasu, iako oko toga u stručnoj zajednici postoje prijepori i različita mišljenja, što ne umanjuje činjenicu da je riječ o jednom od najznačajnijih djela u slikarstvu ilirizma i najreproduciranija slika 19. st. na ovom prostoru, a bila je i na zastoru Hrvatskog narodnog kazališta, prije 1895. g., dok je bilo smješteno na Markovu trgu na Gornjem gradu.
Vjekoslav Karas rođen je 1821. godine u Karlovcu, gdje je 37 godina kasnije i preminuo. Bio je jedan od najvažnijih hrvatskih slikara 19. st., začetnik novijega hrvatskoga slikarstva. Njegova djela često odražavaju nacionalnu svijest. Među njegovim najpoznatijim radovima su Djed i unuk, Rimljanka s lutnjom, Rimski prolaznik te Autoportret. Potekao je iz skromne obitelji gdje je rano pokazao talent za umjetnost. Slikarsko obrazovanje je započeo u Zagrebu, a nastavio ga u Rimu pod utjecajem talijanskih slikara. Nakon povratka iz Italije Karas se susreo s mnogim teškoćama. Njegove slike nisu uvijek bile dobro prihvaćene pa se borio i s financijskim problemima. Suočen s depresijom 1858. godine počinio je suicid, utopivši se u rijeci Korani. Njegova je umjetnost utjecala na razvoj hrvatskog slikarstva i ostavila dubok trag, a njegova djela se čuvaju u mnogim muzejima.
Impressum prvog #inkluPrototipa:
Koncept, dizajn i razvoj rada: Damir Prizmić
Razvoj i elektronika: Goran Mahovlić
Taktilni prikazi i verbalni opisi: Željka Bosnar Salihagić
Stručna recenzija: Nina Sivec
Producentica i projektna menadžerica: Deborah Hustić
Produkcija i prava: Radiona.org 2024.
Projekt je podržalo Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske
InkluLAB je projekt koji Udruga za razvoj ‘uradi-sam’ kulture – Radiona razvija i provodi od 2021. godine s različitim partnerima na sjecištima tehnologije, umjetnosti, kulture i edukacije. Iste godine Radiona formalno uvodi istoimenu programsku liniju u rad svoje organizacije koja se bavi asistivnim tehnologijama i programima. Prethodno je udruga od 2016. godine povremeno ugošćavala inozemne goste ili producirala radove iz tog područja.
Partneri na projektu InluLAB3 jesu: Udruga za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba & Klub Vjeverica, Centar za kulturu Trešnjevka – CeKaTe, ASK Udruga za autizam i ostale neurodivergentnosti, samozastupanje i kulturu različitosti.
Udruga Radiona neprofitna je organizacija i građanski laboratorij osnovan 2011.godine i bavi se interdisciplinarnim i međugeneracijskim neformalnim obrazovanjem te produkcijom interaktivnih rješenja. Radiona razvija inovativne projekte s naglaskom na građansku participaciju i otvorenost.
Ovime ujedno završava projekt „InkluLAB3: Taktilna senzorika, vizualna komunikacija i interdisciplinarne STEAM prakse” koji se provodi tijekom 2023.-24. godine. U prvoj polovici godine projekt je realizirao sljedeće programske linije, #inkluSTEAM u suradnji s Udrugom za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba & Klub Vjeverica i Centrom za kulturu – Trešnjevka te programsku liniju #inkluASK u suradnji s ASK-om – Udrugom za autizam i ostale neurodivergentnosti, samozastupanje i kulturu različitosti. Programska linija #inkluPrototip u suradnji s Tiflološkim muzejom u Zagrebu razvija se od prosinca 2023. te se finalna realizacija asistivne instalacije u prostorima navedenog muzeja odvija u rujnu 2024. godine te će ostati za dalje korištenje u muzeju.